Czy zdolność kredytowa zależy od banku?

Dyskusja w 'Zdolność kredytowa' rozpoczęta przez użytkownika jaskaboruta, 3 Styczeń 2014.

  1. jaskaboruta

    jaskaboruta Member

    Dołączył:
    2 Styczeń 2014
    Wiadomości:
    59
    Docenione treści:
    0
    witam

    Staram się o kredyt. Byłem w Millenium Bank gdzie stwierdzono że mam odpowiednią zdolnosć kredytową. Z kolei w BGŻ powiedzieli, że nie mam...O co chodzi, przecież dochody mam identyczne...
     
  2.  
  3. Janek

    Janek Member

    Dołączył:
    15 Grudzień 2013
    Wiadomości:
    40
    Docenione treści:
    0
    Mówiąc w dużym uproszczeniu zdolność kredytowa to pewnego rodzaju algorytm obliczający różnicę pomiędzy dochodami i wydatkami kredytobiorcy pomnożoną przez liczbę miesięcy spłaty kredytu.

    Niestety tenże algorytm obliczania zdolności kredytowej jak najbardziej zależy od banku - wynika to z faktu, że każdy bank inaczej oblicza zdolność kredytową. Wszystko zależy od tego, jakie dochody bank uwzględni przy obliczaniu zdolności a także jakie wydatki. Przykładowo jeden bank może brać do obliczania zdolności kredytowej niemal wszystkie dochody, inny nie uwzględnia żadnych dochodów nietypowych lub nieregularnych. Tak samo jest z określaniem przez banki poziomu wydatków - najprostszy przykład to wydatki na żywność - każdy bank ustala pewien ryczałtowy poziom wydatków na żywność, ale jeden bank określa go na wyższym a inny - na niższym poziomie.

    W rezultacie różnice pomiędzy obliczona przez banki zdolnością kredytową mogą sięgać 30% - dobrze to pokazuje tabela zawierająca porównanie zdolności kredytowej portalu Kred.pl (na dole strony pod kalkulatorem zdolności kredytowej), w którym obliczona jest rzeczywista zdolność kredytowa we wszystkich bankach komercyjnych dla rodziny z dzieckiem, osiągającej dochody w wysokości 6000 PLN. Przykładowo, przy staraniu o kredyt mieszkaniowy na 25 lat w Getin Banku tacy kredytobiorcy mają zdolność kredytową w wysokości 661 000 PLN, ale już w Credit Agricole rezultat analogicznego obliczenia zdolności kredytowej wynosi 470 000 PLN. Tak samo ze wspomnianymi przez ciebie bankami - BGŻ zdecydowanie bardziej restrykcyjnie niż Millennium oblicza zdolność kredytową...
     
    Last edited by a moderator: 8 Luty 2014
  4. mcd

    mcd Member

    Dołączył:
    23 Styczeń 2014
    Wiadomości:
    38
    Docenione treści:
    0
    Banki mają swoje własne algorytmy. Jednak zwraca uwagę na coś, inny nie. Tak samo np. Obciążenie innymi kredytami w jednym banku obniży zdolność kredytową mniej lub bardziej.
     
  5. autor12

    autor12 Member

    Dołączył:
    8 Styczeń 2014
    Wiadomości:
    57
    Docenione treści:
    0
    no w 2 słowach to zależny od kilku cyników również od tak zwanych widełek zasad nałożonych przez bank ale najważniejsze to historia kredytowa czyli w BIK czy ja mamy czy nie i czy jest dobra a po drugie rekomendacja T
    a od banku
    to zależy przede wszystkim np honorowane sposoby zatrudnienia czy osiągania dochodów jedne banki dają ludziom pracującym na umowę zlecenie a drugie nie
    Wiec jak Bik ładnie wygląda i zadłużeń i kredytów nie mamy to pozostaje nam szukać banku który uzna nasze zarobki itd
     
  6. zafinansowani

    zafinansowani New Member

    Dołączył:
    10 Luty 2014
    Wiadomości:
    1
    Docenione treści:
    0
    Uzyskanie zdolności kredytowej zależy od kilku czynników. Bank w oparciu o przepisy prawa oraz rekomendacje m.in. KNF tworzy własną politykę kredytową. Na jej podstawie weryfikuje, czy jesteś osobą, której sytuacja finansowa umożliwi spłatę rat kredytu. Bank ocenia klienta pod różnymi aspektami. Pierwszym z nich jest tak zwany profil kupującego, czyli m.in. informacje o wysokości dochodów, wielkości rodziny oraz jeszcze kilka innych szczegółów. Przedstawiciele banku spytają także o to gdzie pracujemy, ile wydajemy oraz jakie braliśmy pożyczki. Każdy bank ma troszkę inną procedurę udzielania kredytu stąd może okazać się, że któryś z nich odmówi nam jego udzielenia. Więcej szczegółów można znaleźć na naszym portalu Zafinansowani.pl.
     
Inne zbliżone wątki do: zdolność kredytowa
Forum Tytuł Data
Zdolność kredytowa Zdolność kredytowa a raty na sprzęt RTV/AGD oraz wynajmowanie mieszkania 27 Grudzień 2017
Zdolność kredytowa Czy ilość osób w gospodarstwie domowym wpływa na zdolność kredytową? 20 Luty 2014
Zdolność kredytowa Czynniki wpływające na zdolność kredytową 20 Luty 2014
Zdolność kredytowa Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową? 22 Styczeń 2014
Zdolność kredytowa Czy w banku obliczą moją zdolność kredytową? 3 Styczeń 2014

Poleć tę stronę